Μπαρτσελόνα: Το μέλλον των «μπλαουγκράνα» παλεύει… για το παρόν

Οι «μικροί» της Μπαρτσελόνα φαίνεται να μην υπολογίζονται μόνο για το… μέλλον, αλλά και για τη τωρινή κατάσταση της ομάδας στην εποχή του Τσάβι. Θα υπάρξει το επιθυμητό αποτέλεσμα με αυτό το πλάνο ή είναι αρκετά νωρίς για αυτή τη νέα ομάδα να πάρει μια θέση στη 4άδα του Ισπανικού πρωταθλήματος;

Οι «χρυσές» εποχές της Μπαρτσελόνα έχουν… περάσει και η ομάδα μετά τη μεταγραφή του Λιονέλ Μέσι στη Παρί Σεν Ζερμέν έχει μία καθοδική πορεία… με αποκορύφωμα τον αποκλεισμό από τους ομίλους του UEFA Champions League αλλά και τη κακή οικονομική κατάσταση που διανύει.

Ο νέος της προπονητής, Τσάβι, το γνωρίζει καλύτερα από όλους μέσα στο κλαμπ. Ένας θρύλος των «μπλαουγκράνα» έχει προσληφθεί για να βελτιώσει τη κατάσταση και αργότερα να την οδηγήσει στη «Γη της Επαγγελίας».

Η διαδρομή προς τη κατεύθυνση αυτή, είναι μέσω… Μασία. Ο 41χρονος προπονητής σε μόλις επτά αγώνες στο πάγκο των «καταλανών», έχει χρησιμοποιήσει εννέα ποδοσφαιριστές που προέρχονται από τις ακαδημίες της Μασία

Ο Γκάβι, ο οποίος σκόραρε και το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Έλτσε, λειτουργεί ως ένας από τους πρωταγωνιστές στο χώρο του κέντρου, όντας μόλις 17 ετών! Ο Ισπανός διεθνής έχει αγωνιστεί ήδη σε 15 παιχνίδια, με τα 12 από αυτά να βρίσκεται στο βασικό σχήμα.

Το τελευταίο διάστημα, έχουν δοθεί και ρόλοι στις μεσοεπιθετικές θέσεις, μιας και ο Μέμφις Ντεπάιαντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμού και ο Λουκ Ντε Γιονγκ δεν έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του νέου του προπονητή. Με τον 22χρονο επιθετικόΦεράν Γιουτγλά να σκοράρει στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της αντρικής ομάδας. Επιπλέον, άλλος ένας νέος παίκτης που έχει «βγει» στην επιφάνεια είναι ο Αμπντεσαμάντ Εζαλζουλί. Ο Μαροκινός εξτρέμ έχει αγωνιστεί τέσσερις φορές με τη φανέλα των «Μπλαουγκράνα» και έχει σημειώσει ένα γκολ κόντρα στην Οσασούνα, σε ένα ματς που έληξε 2-2

Παρόλα αυτά, όσο ευχάριστο και αισιόδοξο είναι το πλάνο του Τσάβι για τη «νέα» γενιά της Μπαρτσελόνα, η (λογική) απειρία των παικτών δεν… φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα που χρειάζεται για να διεκδικήσει κάποιο τρόπαιο ή ακόμα και για να πάρει ένα εισιτήριο για το επόμενο UEFA Champions League

Αναλυτικότερα,  έχουν υπάρξει αρκετές φετινές αναμετρήσεις που η Μπαρτσελόνα ήταν κατώτερη των περιστάσεων. Χαρακτηριστικά, τα δύο παιχνίδια του Τσάβι στο UEFA Champions League. Το 0-0με τη Μπενφίκα στο Καμπ Νου, ένα ματς «τελικός» για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν πιο κοντά στην ήττα παρά στη νίκη, με τον Χάρις Σεφέροβιτς να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 90’, για να δώσει τους τρεις βαθμούς στους «αετούς» της Λισαβώνας. Αλλά, και το μαρτύριο που πέρασε η Μπαρτσελόνα στο Μόναχο κόντρα στη Μπάγερν. Με τους Βαυαρούς να επικρατούν με 3-0 σε ρυθμούς… προπόνησης και να στέλνουν την Μπαρτσελόνα στο… UEFA Europa League

2021-12-08-BAYERN-BARCELONA-21.JPG

Αυτή η πραγματικότητα, δε διαφέρει αρκετά και από τις εγχώριες διοργανώσεις, με τους «Καταλανούς» να πληγώνονται, πρόσφατα, από την Οσασούνα και τον Τσίμι Άβιλα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αποχωρώντας από το «Ελ Σαδάρ» με έναν βαθμό…

Αντίθετα, στο τελευταίο της ματς κόντρα στην Έλτσε, οι «μικροί» του Τσάβι πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τη φετινή σεζόν, με το υπέρ τους 3-2 να τους «αδικεί» σε μεγάλο βαθμό. Η Μπαρτσελόνα μέσα σε 20’ λεπτά είχε «διαλύσει» την άμυνα της Έλτσε και είχε πάρει ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων.    Αλλά, χρειάστηκε μόλις ένα λεπτό για να «καταστραφεί» όλη αυτή η δουλειά, αφού η Έλτσε ισοφάρισε σε διάστημα 50’’ σε 2-2! Τελικά, η Μπάρτσα κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς στο τέλος, με σημαντικότερο μάθημα της ημέρας η «χαλάρωση» των νεαρών για μόλις ένα λεπτό σε ολόκληρο τον αγώνα, που πήγε να στοιχίσει…